| blackzone93 a întrebat:

Salut,am un passat b5.5 si îmi aruncă apa din vas pe la supraplin si nu îmi vine apă pe furtunul ăla mic care revine in vas. Apa stă mereu la 90 de grade, care ar putea fi problema?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca arunca apa pe la capac, iar motorul e 1.9 diesel, probabil s-a dus garnitura de chiulasa. Am avut aceeasi problema, si am mai vazut cazuri, tot la dieseluri VW. Se formeaza presiune in instalatie, arunca apa afara, in unele cazuri nu mai da caldura deloc, dar temperatura antigelului ramane la 90 de grade, nu se supraincalzeste, si nici nu ajunge antigel in ulei.
La Opel, de exemplu, cand se duce garnitura (la 1.7 diesel in special), ajunge uleiul in circuitul de racire, se supraincalzeste motorul, dar nu face presiune, si nu afecteaza incalzirea interiorului.