| Luci003 a întrebat:

Am un Passat B6 din 2007 și când am dat-o jos de pe platforma am accelerat-o și am demarat mai tare, după 2 min am simțit miros de încins.
Cutia e DSG.
Aveți vreo părere?
Sa fie vrei problema?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Corect ce a spus alex495, mirosul este dat de la ambreiajul care se incinge pe placa de presiune, mai multe plecari de acestea si zici papa ambreiajului, de la una singura nu s-a intamplat nimic inca.
Cum ar spune Eba succesuri!

| alex495 a răspuns:

Nu. Ai plecat cu scart. E normal sa miroasa ambreiajul ca se incinge. Incearca sa faci cat mai rar plecari din astea. In primul rand tocesti cauciucurile degeaba si nu face bine ambreiajului dublu al cutiei de viteze care costa in jur de 2700 de lei. Pentru ce? Un pic de aroganta ca scartai tu cauciucurile

| Luci003 explică (pentru alex495):

Da, dar nu am plecat cu scârț
Eram in treapta 1, am băgat o in sport și am demarat, după am simțit miros de încins
Bine, am o vina pentru că uleiul era rece, poate
Am demarat la 5 secunde după ce am pornit-o

| alex495 a răspuns (pentru Luci003):

N are treaba. Evita sa mai faci acte din astea de terebilisti. Nu esti cineva daca pleci cu scart la semafor. Daca esti asa tare te duci pe circuit la buftea sau astepti sa ninga si faci drift uri in parcare, daca iti ies alea atunci esti smecher, nu ca pleci cu scart...