| Paeki a întrebat:

Am un passat din 2000 recent achiziționat și în perioada asta mai friguroasă, pornește destul de greu. Care ar putea fi problema? Dacă schimb bateria, se rezolvă problema? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De unde sa stim noi care e problema? Trebuie sa descrii simptomele complet.
Poate fi bateria, poate fi demarorul, motorina de canistra, filtrul de motorina vechi, sorbul infundat, bujiile incandescente arse sau fara alimentare, pompa de injectie defecta sau injectoarele uzate (blocate).

| CM7YRE a răspuns:

Cum a spus colegul, plus, recomand sa-i faci o testare cu un tester, poate o sa-ti arate ca e din cauza bujiilor, sau poate se rezolva din soft daca e diesel, poate necesita un pic mai mult combustibil pe mapa de pornire; pot fi multe solutii/probleme. Cea mai rapida "concluzie" ai putea s-o tragi daca pui un tester pe ea, si sa ti-o verifice cineva priceput, nu "oricine cu tester".

| Paeki explică:

Am înțeles! Mulțumesc mult deocamdată. Am să merg la un mecanic. Momentan am vrut doar să îmi fac o idee despre ce ar putea fi