| Azap_Catalin_1997 a întrebat:

Salut.
Am un piaggio si de 49cc.
Dupa o zi de mers cu el toata incontinuu,fara a fi chinuit la dealuri sau eu mai stiu ce, am oprit motorul ca imi suna telefonul si cand sa dau sa il pornesc,nu mai invarte motorul. Am incercat sa invart cu mana de ambreiaj sa vad ce se intampla,dar cand ajungea intr-un anume punct se bloca si abia isi dadea drumul dintr-o data.
L-am desfacut sa vad ce are,nu este nici un rulment blocat, segmentii nu au nimic, nici cilindrul nici pistonul, totul e ok.
L-am asamblat la loc si am invartit cu mana de ambreiaj si nu mai era blocat, cand sa il imping sa il pornesc, s-a auzit un zgomot din motor si se blocase iarasi.
Uleiul il fac 20ml la 1 litru de benzina.
Specific ca nici ambreiajul nu are nimic.
Ce sa fie?

4 răspunsuri:
| jocker007 a răspuns:

E gripat motorul zic eu l-ai scăpat fără ulei.Presupum ca ai verificat electromotorul si bateria?

| jocker007 a răspuns:

Tu presupun că i-ai desfăcut numai Baia din ce zici tu nu puteai să vezi mare lucru și ai învârtit oleacă de motor.Sunt multe cauze nu te poate ajuta nimeni de aici.Asta dacă nu l ai scăpat fără ulei.

| jocker007 a răspuns:

Fara ulei sau fără apă degeaba ii pui ulei dacă l-ai scăpat fără apă laughing

| Azap_Catalin_1997 explică (pentru jocker007):

Prietene,e răcire pe aer, motor in 2, un motor simplu de piaggio de 49cc.