| macholyco a întrebat:

Golf 5 1.4 2006 BLG 6 Trepte.
Cand sunt in frana de motor si apas ambreiajul iese greu din viteza.
Mai de recent mi s-a blocat in R si a trebuit sa opresc motorul sa o scot din viteza pe liber.
Ultima oara s-a blocat si nici cu motorul oprit nu mergea sa o scot din viteza, am tras frana de mana si am facut apasat de mai multe ori ambreiajul pana la jumate pana a iesit intr-un final, se auzea un sunet pe fundal cand eram cu ambreiajul apasat la podea si nu iesea din R.
Intrebarea mea este sa fie de la cutia de viteze sau de la ambreiaj?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Sunetul pe care il auziti atunci cand apasati ambreiajul poate fi cauzat de o problema cu ambreiajul sau cu cutia de viteze. De asemenea, blocarea vitezelor in pozitia "R" poate fi cauzata de o problema cu sistemul de franare de motor sau cu mecanismul de schimbare a vitezelor.

Pentru a determina exact ce cauzeaza problemele cu care va confruntati, va recomand sa mergeti la un mecanic de incredere care poate testa ambele sisteme si poate identifica sursa problemei. Este posibil ca ambele sisteme sa aiba probleme, asa ca va recomand sa luati in considerare posibilitatea unei reparatii complete pentru a va asigura ca masina dvs. functioneaza in mod optim

1 răspuns:
| macholyco explică:

Rezolvare : Ambreiaj schimbat.