| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Am un prieten cu un opel astra-g 2. 0DTI din 1999 si acum cateva zile a bagat din greseala benzina in loc de motorina cam 10 litri de benzian si cand a observat a facut plinul cu motorina asa si a mers cu ia aproximativ 80 km si a facut o oprire masina mergea tragea perfect fara nici o problema cand a vrut sa o porneasca a pornit la a3a cheie a ajuns acasa a trecut ceva timp si a vrut sa o porneasca si nu a mai pornit, am incercat o gramada de metode, simptomele de le face acum sunt. Porneste foarte greu doar cu spray si merge perfect la relanti daca o accelerez se duce acul in 900rpm si acolo a ramas si incepe sa trepideze motorul, ce ar putea sa aiba ce ii pot face.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar a facut praf pompa de motorina... si cine mai stie ce... probabil tot motorul e praf. Masina frumos pe platforma, curatat tot motorul si poate se mai repara ceva din el

| Ionut29897 a răspuns:

Nu trebuia sa meargă deloc cu ea!

Prima data goliți rezervorul după schimbați filtrul de motorina și încercați sa o Porniți, nu o chinuiți cu spray ca nu face bine mai bine o trageți in treapta a 2a
Dacă tot nu merge poate fi pompa de injecție sau injectoarele

O seara plăcută