| Anomaly080 a întrebat:

Am un radio de masina si am legat la el 2 difuzoare (pe ele scrie ca au 40w si maxim 300w) statia scoate 4x45w si cand dau volumul la maxim nu se mai aud boxele si statia reporneste. Sfaturi? Multumesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este ca, ai o statie cu 4 iesiri si tu ai legat 2 difuzoare, probabil ne-tinand cont de conectarea recomandata de producator (in manualul de utilizare a modelului).
Daca conectarea nu este facuta corespunzator, consumul statiei se poate ridica la valori PESTE limita permisa de protectia electronica (care pazeste impotriva suprasolicitarii etajului final al statiei).

In ceea ce priveste marimea boxelor: sunt 2 reguli de respectat.
1. Impedanta difuzorului (Ohmi) trebuie sa fie egala sau mai mare ca ceea indicata de producatorul amplificatorului.
2. Puterea scrisa pe difuzor /boxa indica puterea electrica maxima la care rezista timp de 30 secunde fara sa se arda!
Puterea de lucru (RMN) a difuzorului /boxei trebuie sa fie de cel putin 2-3 ori MAI MARE decat puterea electrica MAXIMA cscoasa de amplificator.
3. Cu cat se asculta muzica la putere mai slaba, cu atat calitatea sunetului este mai buna si distorsiunile sunt mai mici. Calitatea ideala se obtine daca puterea electrica cedata de amplificator este de 5-10 ori MAI MICA decat puterea RMS a difuzorului /boxei.

Toate cele de mai sus sunt notiuni elementare la proiectarea unui sistem audio.
Te sfatuiesc sa apelezi la un electronist cu experienta in domeniu pentru a-ti rezolva problema cu succes!

| sierra1 a răspuns:

Consumul de curent (vârf) e prea mare, bateria nu "duce". Pune așa ceva:

https://www.emag.ro/......DV32DZBBM/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ca arzi finalii in radio, pune boxe mai mici daca statia scoate 45 de wati îi poti pune maxim difuzor de 100 de wati nu de 300.

| Anomaly080 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca pun amplificator pot sa la boxele astea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anomaly080):

Daca finalii din casetofon sunt arși clar ai nevoie de amplificator, dar citeste ce scrie pe iesirea amplificatorului daca scrie tot ca pe radio 45-50 de wati o sa arzi si amplificatorul, problema sunt difuzoarele, sunt prea mari, cumpăra ti unele de 100 wati si pune le la radio fara amplificator, poate nu ai ars finalii.

| Digikey a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"problema sunt difuzoarele, sunt prea mari, "
Ai lipsit la prea multe lectii de fizica ca sa iti dai seama ce tampenii ai scris aici.
Daca difuzorul are 4 ohmi poate sa aiba 10W sau 10. 000W, pentru amplificator este fix acelasi lucru.
Cauta despre legea lui Ohm.

| Digikey a răspuns:

Ai si radio si statie sau doar radio?