| Cioba_Cristi_2000 a întrebat:

Am un scuter piaggio typhoon 125! Nu imi da scanteie la bujie! Am cumparat cdi-bobina-stator noi! Ma puteti ajuta cu un sfat?

5 răspunsuri:
| Ionut44 a răspuns:

Cateva variante sa le iei in considerare:
1.se poate sa fi facut un scurt firul de la aprinderea de pe ghidon si sa nu faca contact, adica sa dea scanteie(kill switch ul ala rosu opreste scanteia)
2. Ia niste smirghel si sterge magnetoul, se poate sa fie ruginit si sa nu functioneze corect, dai putin si pe magneti
Daca zici ca ai schimbat bobina si cdi, varianta 1 este in proportie de 80-85% cauza.

| Cioba_Cristi_2000 explică (pentru Ionut44):

Am si magnetou nou! Blocul de aprindere unde se afla este magnetoul? Sau se afla in alta parte?

| Ionut44 a răspuns (pentru Cioba_Cristi_2000):

Blocul de aprindere este cel de pe ghidon/maner cum vrei tu sa ii zici si este butonul care porneste si opreste scuter ul. Daca ai pornire la sfoara este posibil sa fie carburatorul, daca e asa si tot iti face desfa carburatorul si sufla l cu un compresor sau o cutie de aer comprimat

| Ionut44 a răspuns:

Dar totusi poate desfaci si blocul de aprindere si oprire si ce mai e pe acolo, vezi poate a ramas blocata oprirea si iti opreste si scanteia

| Cioba_Cristi_2000 explică (pentru Ionut44):

Dar care este blocul de aprindere?