| hp8510p a întrebat:

Va salut! Am o problema cu un scuter Peugeot V-Clic(chinezesc)...nu mai am scanteie.Cand am plecat de acasa a pornit la prima pedala, am mers pana la magazin(cam 200m)si cand sa plec de acolo nu mai pornea.Mi-am dat seama ca nu mai aveam scanteie pentru ca nu dadea niciun semn de pornire.Am ajuns acasa si am verificat bujia(am una Bosch si am mai incercat cu una japoneza NGK)nu mergea niciuna.Cum as putea verifica unde este buba? Daca incerc cu un bec de 12v sa-l conectez la bobina are ceva? Este prea puternic curentul sau este tot de 12v?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bujiile se verifica foarte usor cu un bec sau cel mai smplu cu cablu, un fir dezizolat la ambele capete, un capat il pui pe borna plus si cu celallat dupa ce ai dat jos legaturiile de pe buji atingi pe rand fiecare bujie si care nu face scnateie inseamna ca e arsa. Varinata cu becul undeva la mijlocul firului legi becul in serie, si trebuie sa se aprinda daca bujia e buna.

| hp8510p explică (pentru mgtow):

La mine bujia este buna dar nu stiu cum sa verific unde este problema pe instalatie

| DeXz2010 a răspuns:

La filetul bujiei

?