| anonim_4396 a întrebat:

Am un scuter marca peugeot zenith in 2t care are ceva probleme si nu stiu cum sa-l fac sa functioneze bine. L-am cumparat acum 2 saptamani cu ceva defecte (imi trebuie alt capac la peda,o baterie si cateva maruntaie).In drum spre casa mi s-a oprit motorul, dar nu l-am luat in seama pentru ca mai avea sub 0.5 l de benzina. Acasa l-am desfacut, l-am curatat, l-am vopsit si astazi am incercat sa-l pornesc. Problema este ca am incercat cu o baterie de masina si nu reusesc deloc, am dat la peda, si nimic. I-am desfacut bujia si am inceput sa-i dau asa si imi arunca cu benzina rau de tot. I-am bagat bujia si am reusit sa-l pornesc cu greu la peda. L-am turat ceva timp pana i-am facut reglajele la carburator si dupa ce l-am oprit, acum iar nu mai porneste.
Stie cineva de ce nu imi porneste la automat? Si de ce o ia asa greu la peda?

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Poate avea CDI -ul defect sau bobina de inductie.si cumpara-i baterie de 7 amperi pentru el.

| SilentAssasin a răspuns:

Pai vezi ca ai dat de prea multe ori la peda si l-ai innecat de-aia iti arunca benzina multa. Faza ca nu porneste vezi si tu daca e buna bujia, verifica sa nu fie bulit cuiu ponton si sa iti bage prea multa benzina, vezi sa nu fie motorul mort verifica compresia, poate ai dereglat ceva la carburator.dul la un mecanic daca indeplineste tot ce ti-am scris eu mai sus si tot nu merge.Nici eu nu ma pricep asa bine la scutere dar poate ti-am fost de folos. funda?

| aSuLiK a răspuns:

Se poate sa fie si inecat. Ca a luat-o dupa ce i-am scos bujia. Il porneam usor la peda, dar la automat tot nu o lua. Se invarte greu. Scuterul nu a fost plimbat in ultimele luni deloc. Poate sa fie si asta o problema daca nu porneste la automat?

| aSuLiK a răspuns:

Daca ii dau la automat cu bateria de la masina e posibil sa nu invarta destul electromotorul pentru a da scanteie din cauza ca are multi amperi (aprox 60)? Se invarte de parca zici ca e mort.