| Claudiudfd a întrebat:

Salut! Am un tractor si un unchi a zis sa nu turez motorul cand tractorul sta pe loc, deoarece poate exploda. Este adevarat sau zice fara sa stie?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am un tractor si un unchi..."

a făcut mișto de tine, doar n-o fi rachetă plină de propergol

| mihai69 a răspuns:

Fals.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce inseamna "turat", la un motor de tractor? 2000rpm?
Daca il turezi aiurea pe loc, risti sa cedeze ceva pe la el; o pompa, o biela, supapa...
De aia e mai bine sa stai potolit.
Normal nu ar trebui sa explodeze, dar din 1985 pana acum au trecut multi ani, iar "mecanicii" de care au parte tractoarele sunt potcovari si ciobani, nimeni nu stie meserie. Deci ar trebui menajat motorul ala, pe cat posibil.

| Alverto a răspuns:

Depinde. E din 1950? Daca da poate.
E mai nou? Stai fara grija

| Claudiudfd explică (pentru Alverto):

Case 956 xl din 1985

| diNNozo a răspuns (pentru Alverto):

Poate invers!

| Alverto a răspuns (pentru diNNozo):

Neah. Tehnologia tractoarelor deja a evoluat, motorul la fel. Tipurile de lucru executate. Daca s-ar pune un tractor de la mijlocul secolului trecut legat de un tractor 2021 John Deere de ex ca să se tragă unul pe altul, cel nou l-ar trage zeci de metri inainte

| Gligore2000 a răspuns:

Oricum nu are niciun sens sa-l turezi cand sta pe loc.

| cosminvgb07 a răspuns:

Poate are ceva stricat la el