| Irimia_David_1998 a întrebat:

Salut, am un Volkswagen Golf 4 1.9 diesel si trebuie sa ajung cu el la un service pentru un schimb de ulei, filtru de ulei si filtru de motorina, întrebarea mea este cam cat m-ar costa tot, multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In service cu factura, chiar nu stiu cat mai costa asa ceva.
Eu fac chestii de genul cu 50 de lei manopera, iar produsele (ulei Castrol sau Liqui Moly si filtre), costa undeva sub 250 de lei in total.

| Irimia_David_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok multumesc, dar pentru masina mea ce tip de ulei este indicat? Sau nu conteaza?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Irimia_David_1998):

Cam 5W40 se pune in 1.9 TDI, cel mai mult am pus Castrol si Liqui.
E diferenta intre cele cu injectie clasica (ALH de ex), si cele cu pompe-duse (AJM, AXR, etc). Nu mai retin exact codurile de ulei, dar specific la magazin daca e cu pompe-duse sau nu, si stiu ei ce sa imi dea.

| Irimia_David_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult chiar m-ai ajutat! Seara buna

| Irimia_David_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aa si inca ceva, spune-mi te rog de ce masina imi scoate in special dimineata fum albastru din teava de esapament, in rest cand merg incet sau mai tare nu scoate, este normal sa faca sau am o problema cu uleiu ca asa am inteles de la cineva!

| Kron5tadt a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, 5W40. Am un AXR si am mers mereu pe Castrol pentru ca... se pare treaba ca ii prieste.winking Insa, am o mare problema pe partea de alimentare: nu am mereu bani de diesel, cat sa rulez non-stop. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Irimia_David_1998):

E posibil sa scape putin ulei, ori pe la turbina, ori pe la supape. Nu-ti bate capul.
Pot fi si injectoarele, ori pompa de injectie.