| Irimia_David_1998 a întrebat:

Salut, am si eu un volswagen golf 4 1.9 diesel, trebuie sa ii schimb uleiu, filtru de ulei si de motorina, cum procedez, daca ma duc la un service cat m-ar costa, cat dureaza si daca tot de la ei se cumpara si uleiu cu filtre cu tot, multumesc!

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Poti merge la service si le spui toate astea si ii pui sa iti faca un pret, ei vor da comanda de filtre si de ulei, dar nu merita deoarece iti opreste si comision bineinteles, trebuie sa aiba si ei un castig. Iti recomand sa dai comanda singur de ulei si de piese, cauta pe internet un site de profil, de exemplu epiesa unde introduci datele masinii si iti apar toate cele necesare. Dureaza putin sa iti inlocuiasca filtrele si uleiul, maxim 45 min, eu am dat 75 lei la un service pentru schimb ulei, schimb filtru ulei (care l-am schimbat degeaba, era curat) si schimb filtru aer, doar ca eu am comandat uleiul si filtrele.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam 350-500 de lei o revizie simpla de ulei + filtre de calitate buna, la service-urile normale.
Service-urile mai serioase au magazine de piese in incinta, iar mecanicii iau singuri ce trebuie, si le trec direct pe factura ta.
Multe service-uri cumpara uleiul ambalat in butoaie, si iesi mai bine decat in ambalaj de plastic; nu stiu daca sunt diferente de calitate.

| gheorghe699 a răspuns:

400lei,cu materialele lor, am platit eu; aici a intrat; ulei 5l, 5w40, filtre; aer, ulei, polen ..in cei 400 lei a intrat si manopera