| heddy10 a întrebat:

Am un VW Bora 1. 9TDI si de ceva vreme (cam doua saptamani), dupa ce am schimbat placutele de frana fata-spate, imi raman aprinsi in bord martorii de abs si esp. De la baterie nu e sigur, pentru ca masina porneste foarte bine. Urmeaza sa merg la o diagnoza insa am o intrebare. Am auzit mai de mult ca acei martori chiar daca sunt aprinsi, sistemele abs si esp inca lucreaza. Este adevarat?

Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un senzor nu mai e la pozitie, sau e rupt.
Cat timp sunt aprinse becurile, sistemele sunt dezactivate.
Nu astepta sa se "aseze" placutele, nu au legatura.

| xerxes1 a răspuns:

Daca martorii sunt aprinsi abs-ul si esp-ul nu functioneaza.
Ciobanul care ti-a schimbat placutele a rupt cablul de la un senzor de la abs.

| heddy10 explică (pentru xerxes1):

Le-am schimbat la un service de incredere, unde le-am mai schimbat si pana acum de altfel. E posibil sa nu se fi "asezat" placutele cum trebuie si de asta?

Cam cat de scump ar fi un cablu de la senzor in caz ca asta ar fi problema?

| Începătorul988 a răspuns:

Verifica mufele.