| RMKG6 a întrebat:

Am aprinsi martorii ABS si ESP in bord. Am un golf 6 din 2012 si recent am schimbat discurile de frana, placutele, etrierii, senzorul ABS precum si inelul si rulmentul. Codul de eroare era si inca este 00287 - care ar fi senzorul de pe partea dreapta insa mecanicul l-a testat si este bun (e nou) insa nu detecteaza si nu transmite viteza rotii live cand este pe tester fata de celelalti senzori. Curent pe circuit si in senzor este, insa martorii nu dispar si dupa ce ii sterg apar la loc. Mi-a zis sa merg la alt mecanic ca nu stie care ar fi cauza. sad Help.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Codul ala ce arati tu este spate dreapta. Spui ai schimbat rulmentu? Ce rulment ai pus? Incearca sa schimbi sensorii intre ei, intelegi ce zic, iei alrt sensor de la alta roata si pui acolo spate dreapta si apoi vezi ce cod da iar.

Daca ai pus rulment chinazarie tot ce se poate sa fie de la ala, sa nul citeasca sensorul. Schimba sensorii intre ei, inainte sa mergi la alt mecanic pompier.Asta ce ti-a facut lucrarea, de ce na schimbat sensorii intre ei sa vezi ce cod da iar? Daca schimbi sensorii intre ei si da acelasi cod, atunci e de la rulment, nu-i bun.
Mai verific a si conectia de la sensor cu cablu care pleaca mai departe.