| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salut, am un vw jetta 2006 berlina. De câteva luni 2/3 când pun frâna așa mai ușor mi se aude un scârțâit la plăcute așa lung pana ce las frâna dar dacă pun frâna brusca nu se aude nimic. Mecanicul zice ca ar fi din cauza la mizerie ce se aduna acolo dar nu înțeleg cum la unii se aude și la unii nulaughing. Aștept păreri

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Unele placute scartaie altele nu. Anumite placute au lipit un material antivibrant.Eu folosesc doar Ate pentru ca stiu ca nu scartaie.Sau placute ceramice.

| GouDidodino a răspuns:

Scartaie din cauza placutelor de proasta calitate, asta e cauza. Sau poate sunt prea uzate si au ajuns la fier.

| 07gabriel07 a răspuns:

E o mare prostie sa zici ca placutele sunt de proasta calitate, nu e asa, am schimbat placute de origine care scartaiau. In primul rand trebuie verificat cat de uzate sunt, daca sunt uzate tare e normal sa scartaie. Daca nu sunt uzate scartaie pentru ca: placuta are insertie de metal, aia e pusa ca sa franeze mai repede, poti opta pentru placute full ceramic alea nici nu le auzi dar nu opresc asa bine, iar in al doilea ran placutele cat si discurile sunt dintr-un material dur iar placutele nu se aseaza corect pe disc. Asa ca sa nu mai vad comentarii de genu " sunt de proasta calitate placutele".