| Razvan0310 a întrebat:

Am un VW Passat din 2007. Acum 2 zile am observat ca boxele de pe usile din spate nu merg. E vorba de boxele alea micute de sus, de langa geam. (Cele mari de jos merg foarte bine)
Se aude un bazait, si cu cat dau volumul mai mare, cu atat se aude bazaitul mai tare. In schimb, nu se aude muzica.
Masina e luata la mana a 2-a si pana acum nu mi-am dat seama, am observat intamplator. Asa ca nu stiu daca au mers sau nu pana acum.
Daca puteti sa ma ajutati sa imi dau seama de problema, va sunt recunoscator. happy

2 răspunsuri:
| FakeJoker a răspuns:

Acelea sunt boxe "twitter", cum ai si pe fata, tot unele mici, amplasate pe undeva, nu stiu pe unde la acel model. Acele twittere, ca alte boxe si sisteme electronice ale masini se pot defecta cu timpul, ele sunt pentru inalte (adica sunete inalte, precum e subwoofer'ul pentru joase (bass), nu te costa mult schimbul, presupun, acum depinde de la model la model, si nici nu e greu, desfaci masca cu grija, sa nu rupi vreo clema, scoti twitter'ul vechi, vreo 2-3 mufe, pui pe ala nou, conectezi mufele, pui masca, si la revedere, sper ca te'am ajutat.

| Razvan0310 explică (pentru FakeJoker):

Salut. Pai nu sunt sigur daca s-au stricat boxele sau e problema la fire. Adica mi se pare ciudat ca s-au stricat amandoua, si doar alea de pe spate. Si pe langa asta, nu stiu cum se manifesta o boxa stricata. E posibil sa bazaie asa si sa nu se auda muzica din cauza ca nu e conectata calumea? N-as vrea sa ma apuc sa demontez aiurea.