| paulp a întrebat:

Am un VW Polo si cand pornesc masina imi apare langa indicatorul de kilometrii efectuati aceea cheita, insa dispare dupa ce masina e pornita: am facut un video ca sa exemplific mai bine: https://www.dropbox.com/s/kgetink6n3adk2b/MVI_8732.MOV?d l=0 Am masina de putin timp si nu-mi dau seama daca asa a fost dintotdeauna sau abia acum. Precizez ca recent am scos bateria de pe masina (nu stiu daca are vreo legatura). Ce poate fi? Adica e o problema? Multumesc.

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Așa este normal la orice mașină.
Probleme sunt doar dacă nu se stinge după pornire.

| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, e normal ca indicatorul de avarie motor („cheița"! rolling on the floor ) să fie aprins dacă e contactul pus și mototrul încă nepornit. Dovada că totul e OK este faptul că se stinge după pornire; dacă era ceva not OK, ar fi rămas aprins, sau și mai probabil, motorul n-ar fi pornit deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E totul ok daca se stinge la pornirea motorului.
Nu are nicio treaba cu intervalul de service.

| MariusF23 a răspuns:

E legat de intervalele de service. E timpul sa schimbi consumabilele la masina.

| AndyPeScurt a răspuns:

Asa face la toate masinile cand le pornesti se aprind toti martori dupa se sting stai linistit.

| Adikis a răspuns:

Cand ai schimbat ultima data ulei, filtre etc? Tot timpul cand se schimba, computerul masinii trebuie resetat astfel incat el sa inceapa sa masoare km pe care ii parcurgi si sa te anunte cu ceva vreme inaintea datei in care trebuie sa le schimbi din nou. Asa am patit si eu la un passat. Imi arata : Service in 3000 km, desi eu schimbasem uleiul si toate celelalte cu o luna in urma. Am resetat computerul si nu imi mai aparea nimic