| HanszmR a întrebat:

Am urmatoarea problema. Am cumparat o masina si am parcat-o in fata blocului. Am lasat-o acolo ceva timp pentru ca sotia trebuie sa invete sa conduca mai intai si in timp o sa mai mutam masina. Un vecin ofuscat a venit ieri la mine si a zis ca este locul lui de parcare si ca este tare suparat ca i-am luat locul. I-am explicat cat se poate de frumos ca nu o sa stea masina acolo toata viata si ca este spatiu public. Am lasat la buna intelegere ca o voi muta dar ca in timp ea va mai sta acolo. Eu vreau sa fie intelegere intre noi dar am auzit de la altii ca ar mai putea fi probleme. Daca in viitor mai apar divergente cum pot sa-l fac in mod LEGAL sa inteleaga ca nu este parcarea lui si ca este a tuturor?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Reclamatie la politie, lasa masina cat timp ai chef nu-i dupa el.

| sierra1 a răspuns:

"cum pot sa-l fac in mod LEGAL sa inteleaga ca"

se pare că nu poți. E țăcănit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să închiriezi acel loc de parcare de la primărie dacă se poate.
Dacă nu, să îi ceri să îți arate că el are act de proprietate sau inchiriere pe acel loc de parcare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut si eu un conflict de genul asta, cu un comunist din asta de 80+, care parca e nemuritor. In cazul meu a fost exagerat, urla dupa mine prin fata blocului pentru ca parcasem o data intamplator "pe locul lui". Cum am procedat? Atunci am lasat masina pana noaptea "pe locul lui", nu il mai salut niciodata, si cand ii prind locul liber, fix acolo ma bag. As putea fi nesimtit, sa parchez masina pe care nu o folosesc, acolo. Dar nu o fac, din respect pentru restul vecinilor.
Te sfatuiesc sa parchezi masina nefolosita intr-un loc in care nu deranjeaza pe multa lume, dar daca iti comenteaza cineva despre ea, cheama politia locala.
La mine la bloc, alt retardat a chemat politia locala, pentru ca isi tinea motocicleta intr-o magazie fara autorizatie, si nu putea iesi dimineata din cauza masinilor parcate in fata magaziei... I-au explicat comunitarii ca e prost, si a vandut mobra.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai este parcarea lui sau a tuturor? happy Se platesc cumva la primarie locurile alea? Asa ar fi cel mai cinstit. Licitati pentru 80% dintre locurile din parcare, si o sa fie ale voastre. Restul de 20% sa fie pe principiul primul venit primul servit, dar nu cum faci tu. Orice ai vrea sa ti se zica, e o magarie ce faci. Vrei sa tii masina intr-un loc o mie de ani? Ia-ti frate casa si bag-o in curte.

| Liviu a răspuns:

Daca omu ala parcheaza de 8 ani, 10 ani acolo, si te duci tu si practic ii iei locu.Chiar daca nu e cu acte, nu te scuteste de a avea bun simt.Si la mine langa bloc e la fel, sunt oameni care parcheaza de 10 ani, mai le ia lumea locu dar apoi isi ia masina de acolo, ca e vorba de bun simt.Si asta vorbesc in cateva ore, nu zile, luni, sau ani. Punete in locu lui.Eu am fost in locu tau,masina noua,carnet de putin timp,si mi-am gasit si eu un locsor, la inceput era mai greu, parca lumea pe el, ma suparam, una alta.In timp, am aproape 2 ani, lumea mai parcheaza, dar o muta happy de acolo, e o regula nescrisa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Nu ai dreptate. Este parcare publica. Dupa cele zise de tine ar insemna ca unii proprietari au dreptul, cei ce vin mai tarziu, nu. Nu se poate asa ceva.

| Liviu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Legea e una, realitatea e alta.Sa iti explic altfel.Nu toate locurile de parcare le scoate primaria la licitatie, intelegi? scoate cand vrea, ce vrea, si nu alea unde ai tu nevoie.Repet,tu ai dreptate,ca la lege,punct cu punct,virgula cu virgula, aidreptate.Dar ce te faci cand iti gasesti masina avariata, zgariata, stergatoare rupte sau mai stiu eu ce? nu stii de la cine e, si crede-ma, numai frica asta te face sa te gandesti de 10 ori unde sa o parchezi.In plus, cand e o ordine care nu a fost schimbata de mult.Nu te apuci tu o schimbi, cand tot blocu tine ordinea aia, nu vi tu, sau eu, sau altul sa o strici.Repet,am fost in locu lui,am facut aceias greseala,mi sa explicat frumos,si am inteles happy acum cine nu intelege,suporta legile nescrise,vreau sa vad cum dovedesc eu,tu ala, sau altul, ca ni sa zgariat masina in parcare, de cine, si de ce? tu stii ca ti-a fost zgariata ca ai parcat unde nu trebuie, dar dovezi?

| HanszmR explică (pentru Liviu):

Eu n-am pretentii de mafiot ca e parcarea mea si o sa ramana masina lipita acolo. Dar is curios cata intelegere va fi si unde se va ajunge. Eu is dispus sa las de la mine doar sa nu apara altele. De asta si am intrebat

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Sunt de acord cu tine, dar am o intrebare: tu unde trebuie sa parchezi atunci masina? Ceea ce spui tu ar fi valabil daca blocul ar avea atatea locuri de parcare cate apartamente sunt.
Crede-ma, am infiintat asociatia de proprietari, stau langa o piata agricola si pe timpul zilei nici nu pot ajunge langa parcarea blocului. Am facut o sesizare la primarie - semnata de 87 de familii - referitor la acest lucru si ni s-a raspuns ca este domeniu public si orice cetatean are dreptul sa parcheze in parcarea de langa bloc.
Cat priveste zgariatul masinii, cel ce revendica locul de parcare este primul suspectat si cerctat.

| Liviu a răspuns (pentru HanszmR):

Scuze,nu am vrut sa sune ca si cum eu as fi mafiot, sau alti.Doar ca gandim logic, traim intr-o lume in care eu tu si restul poate avem bun simt(sau poate nu avem)Sunt multe persoane care nu au nimic pe numele lor, eu unu personal ma doare sufletu, muncesc pe un salariu mic, abia mi-am permis masina.Nu vreau sa ma cert cu vreo unu sa mi-o zgarie, sau poate mai rau.Cam asta e problema, ca sa iti faci o mica idee, eu parchez masina chiar langa tigani.Stii ce inseamna sa faca aia gratare,sa petreaca langa masina ta? Eu m-am dus frumos la ei "Bosilor,va incurca masina? o trag mai in fata sa aveti loc? etc " Iti dai seama ca daca ma duceam pe barosaneala, o gaseam vraiste, nu? Eu in locu tau, ma duceam frumos la vecin... "Vecine uite, sotia mea are permis de f putin timp, mi-e frica sa nu ne loveasca masinile, trebuie sa invete si ea, mai ...lasa-ne si pe noi putin timp,ca dupa mutam masina,dar e mai usor sa o scoata de acolo,si e mai rau daca ne loveste masinile cand incearca sa o scoata,nu crezi ca ar fi mai bine daca ar invata sa conduca apoi o vom muta in alta parte?" Stiu ca la lege vorbind, nu ai nici in clin,nici in maneca cu vecinu.Dar gandeste-te ca daca toti vecini de acolo,te iau in ochii de rau ca le parchezi masina pe locu lor, care nu e platit la primarie, dupa parerea ta, crezi ca nu se gaseste vreo unu sa te aranjeze, si nici nu stii cine, si de ce a facut.Frica pazeste pepeni, cel putin eu asa gandesc happy

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Mi se pare o aberatie ce scrii tu acolo. Locul public e public, irelevant cine parcheaza acolo de cand era bunica fata mare.

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

De acord, e o aberatie mare.Dar ce te faci cand vine cercopitecu, si iti zgarie masina? ai vreo dovada? te duci la politie si spui ca suspectezi pe 'y', se duce la ala, ala ii spune ca nu stie nimic.Ce rezolvi? Te apuci sa il dai in judecata pentru o zgarietura de 1 mil 2? mai bine zis un polish? Repet, e o aberatie imensa, dar sunt legi nescrise.In plus, Cand lucrezi pe un salariu mizer, si te doare sufletu de fiecare ban dat, e o problema si incerci sa minimalizezi orice problema de genu. Daca aveam salariu 2 000 3 000 de euro lunar, nu ma deranja cu nimic ca mi-o zgarie unu happy.In plus, cine sunt eu, tu, sau restul lumi sa inotam contra valului? Daca tot blocu ala are legea proprie legata de parcare, ma duc eu sa o schimb? risc sa ma trezesc cu vreo ranga bine pe portiera, sau mai stiu eu.Eu stiu asa,intri intre tigani, te faci tigan. Legea e lege, dar pana la lege, ne mananca astia mici happy Inca o data iti spun, sunt de aceias parere ca tine, dar ce conteaza ce cred eu sau tu, cand gheorghe cu 3 clase care are o masina din 98, ii se pune pata ca e locu lui de parcare? ala nu plateste impozit poate, ala nu e om de inteles, te legi la cap cu el? suni la politie o data, de 2 ori, nu au ce sa ii faca.Ce faci? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Eu mi-am facut casco la masina.
Eventual o camera de bord care porneste la impact si aia e...

Si da, daca unul ma ameninta ca imi distruge masina si imi gasesc masina distrusa ii fac o plangere penala la politie pentru distrugere...

| HanszmR explică (pentru Liviu):

Asta i-am zis si eu omului ca sotia abia invata, este incepatoare si ca inainte de a sta masina in fata blocului a stat la 2 blocuri mai in spate. Apoi am mutat-o in fata mea sa pot vedea daca cineva o vandalizeaza. Si el imi zice ca a stat si el tot pe acolo cativa ani cu masina lui ca nu a patit nimic. Parca imi dadea el o garantie ca va fi bine.

| FreddieM a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Totusi cu ceva nu prea sunt de acord. Reguli egale pentru toti, ok, mai e si regula, primul venit, primul servit, dar iti scapa un detaliu. Omul nu face uz de acel loc de parcare, il tine practic blocat, nepermitand celorlalti care au intr-adevar nevoie sa parcheze zilnic. Daca are de gand sa o stationeze pe o perioada indeterminata, ar face bine sa caute alt loc, nu e necesar sa caute galceava si antipatie.
Raspunsul e simplu, nu-i nevoie de nici o lege aici. Daca foloseste masina, da, sa-l ocupe, daca o stationeaza pe o perioada indeterminata, sa-si mute taraboanta unde nu incurca pe nimeni. Si nu-l injura nimeni. Inchei cu un proverb,, A fi OM e lucru mare"
Pace

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FreddieM):

Daca masina sta nefolosita se considera abandonata. Reclami la primarie si vin hingherii de masini si o salta.

| HanszmR explică (pentru FreddieM):

Da. E foarte corect ce ai spus tu. E un sfat bun mersi.

| FreddieM a răspuns:

Nu trebuie. Daca considera ca parchezi ilegal, nu are decat sa te reclame.
Pace