| Cybele a întrebat:

Salut! Poate cineva sa-mi explice care e baza legala pentru locurile de parcare pentru vizitatori in cartierele rezidentiale? Cine poate parca acolo?
Sa explic situatia: noi avem un loc de parcare si 2 masini. Eu am parcat masina pe locul de vizitatori de la blocul vecin pentru ca blocul nostru nu are asa ceva. Azi a iesit cineva pe balcon sa-mi spuna ca nu am voie sa parchez acolo?
Ce pot pati in mod legal daca parchez in continuare acolo? Cum poate politia sa demonstreze ca sunt sau nu vizitator? Mai ales ca nu am buletin pe judetul in care locuiesc acum.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe, depinde ce status au locurile alea de parcare.
Daca sunt cesionate doar de ansamblu rezidential atunci politia locala aplica amenzi.

Daca e spatiu privat al respectivei asociatii de proprietari / ansamblu rezidential atunci e mai complicata treaba si e implicata politia nationala pentru ca tu practic abuzezi de proprietatea privata a cuiva si exista o lege referitoare la acest lucru se numeste tulburarea de posesie.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Se fac doua sesizari in doua zile diferite si masina ta e tot acolo posibil sa primesti o amenda.

| Cybele explică (pentru suntserios):

Dar exista vreo lege pe care o pot citi? Sau tu de unde stii ca asa este?

| suntserios a răspuns (pentru Cybele):

Exista mai multe, depinde ce status au locurile alea de parcare.
Daca sunt cesionate doar de ansamblu rezidential atunci politia locala aplica amenzi.

Daca e spatiu privat al respectivei asociatii de proprietari / ansamblu rezidential atunci e mai complicata treaba si e implicata politia nationala pentru ca tu practic abuzezi de proprietatea privata a cuiva si exista o lege referitoare la acest lucru se numeste tulburarea de posesie.