| cristi123qwe a întrebat:

Salut. Am voie de la 16 ani sa conduc motor enduro cu capacitate de 125cc?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt mai multi factori de care trebuie sa tii cont pentru a sofa un motor, avand nevoie de permis auto sau moto in functie de capacitatea cilindrica dar si de puterea motorului, putand sofa dupa 16 sau 18 ani, dupa terminarae scolii de soferi si luarea permisului.

Tinerii de 16 ani pot avea permis pentru mopede (categoria AM), motociclete ușoare (categoria A1 / permis scuter 16 ani) sau cvadricicluri (categoria B1 – permis auto la 16 ani).
Aceste modele sunt echipate cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3.

Iata si 2 linkuri care explica mai amanuntit ce fel de permise ai nevoie la varsta de 16 ani:

https://www.promotor.ro/......e-18235721

https://playtech.ro/......sar-428944

| sierra1 a răspuns:

Pe arătură nu sunt limite!

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| goguPatent a răspuns (pentru ReddY25):

De ce nu daca ar avea permis si motocicleta ar fi inmatriculata?

Răspuns utilizator avertizat