| celmaitarenume a întrebat:

Are cineva idee de ce trage masina doar dupa 3000 de turatii? Trebuie sa tin accelerația la podea cateva secunde pana ajunge la 3000 si atunci trage normal. Din ce cauza face asa?
*bmw e90 320d 2007*

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu e normal, e prea sus la 3000 RPM, initial eram tentat sa zic de turbo sau ceva probleme pe la admisie, dar daca motorul iti urca normal in ture nu mai sunt asa sigur... pot fi multe cauze.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca e turbodiesel. Pana nu face turbina boost suficient, nu se alimenteaza decat un procent mic. Cand creste presiunea, baga si motorina calumea. De aici diferenta brusca de putere.
Dar sa stii ca e tarziu la 3000rpm, este posibil sa ai turbina obosita ori incarcata cu depuneri, si sa nu faca presiune suficient de bine. Normal ea pe la 1700rpm ar trebui sa fie incarcata binisor, sa inceapa sa traga.
Alta varianta ar fi sa ai supape care nu mai etanseaza bine, ori pistoane fisurate/topite, ori cu segmentii blocati/uzati, iar compresia ar fi mica. Si in cazul asta ar fi anemic motorul pana cand intra turbina.
PS: nici un motor nu o sa se comporte bine la apasarea brusca a acceleratiei, ca nu e Tesla (electric). Soferul trebuie sa simta regimul optim de putere al motorului, si sa il exploateze cu cap. Iar regimul optim cu siguranta nu e cu pedala apasata brusc la 100%.

| dani178 a răspuns:

La 3000 de turatii probabil intra turbina...