| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salut, As dori sa cumpăr un BMW seria3 după anul 2011.
Ideea este ca am văzut modele 316 sau 318 mai ieftine decât cele de 320 dar motoarele la toate cele trei modele sunt de 2.0, ce au acele motoare in minus sau care ar fi motivul de sunt mai ieftine?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dezavantajul fiind pe benzina e consumul mare. La motorina nu e problema doar daca mergi in oras apar probleme pentru ca motorina e facuta la drum lung

| Simpatic a răspuns:

Nu stii sa specifici BMW dupa anul 2011 este si E90 (model fabricat pana in 2012) si F30 (2011-2015), tu la care te-ai referit.
Si nici motorizare nu ai spus daca e diesel sau benzina.
Banuind ca este vroba despre diesel, motoarele or fi de 2000 cm3 dar de ex. 318D are 143 CP iar 320D are 184 CP, eu zic ca diferenta este considerabila, iar 316d are 115 CP...deci nu e chiar aceeasi marie.
Acelasi principiu se poate aplica si la motorizarile 2L pe benzina chiar si la F30...

| Mihaitzaplesanule explică (pentru Simpatic):

Despre F30 ma refeream, diesel.
Și care este cel mai recomandat motor la aceste modele? Ideea e ca eu dispun de maxim 10.500€ și știu ca cele cu distribuție pe fata is mai ok sau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puterea, creste conform cu numarul de dupa 3. 16 are ~120, 18 are ~150 si 20 are ~190 daca nu ma insel