| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Sunt începători și as dori să-mi cumpăr o mașină (buget micuț, ca pentru un începător maxim 3000 euro).
Ceva recomandări? Și ce părere aveți de Peugeot? Am văzut destule modele frumoase, și destul de ieftine, și nu știu de ce sunt așa ieftine.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Ca incepator cauta ceva ieftin si usor de intretinut, de preferat benzina. Sincer cea mai buna decizie pentru orice incepator dupa mine e loganul. Motor bun, piese ieftine si multe, masina nepretentioasa si in bugetul tau poti gasi unul cu AC, servo si abs. Daca vrei ceva mai calumea mas orienta dupa Renault Clio 1.2/1.4 MPI din clasa mica si Kia ceed/ Hyundai i30 1.4mpi din cea medie. Daca vrei musai diesel (desi nu recomand unui incepator) as merge ori pe cele 1.6 crdi 90cp de la hyundai ori pe cel 1.4 TDI gasit pe Polo.
Despre Peugeot, am inteles ca au motoare ok pe benzina iar cele diesel sunt de evitat daca au DPF. Problemele lor sunt mai mult pe partea electrica. Nu as lua asa masina doar daca iti place extrem de mult cum arata, caz in care pentru un incepator as lua un 207 pe benzina. Bafta!

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru ClaudiuM1997):

Loganul,clar iese din discuție, cred că e cea mai nesigur mașină din lume? Mulțumesc pentru sfaturi detaliate?

5 răspunsuri:
| kb9 a răspuns:

Buna, eu sunt Sami!

| GeorgeGabriel20001 explică:

Din păcate, ăștia că ține ne fac de râs în țară și mai ales înafara. Caracter de cocalar.

| vedaumujesiplejk a răspuns:

Sa te uiti dupa o masina comuna in tara pentru a cumpara piese mai ieftine in caz ca se strica, consum si dotari