| focut a întrebat:

Salut.As dori sa mi cumpar un golf 5 din Germania cam pe la 3000E.Ce motorizare imi recomandati si cat este taxa de inmatriculare la fiecare? mersi

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.9 TDI e cel mai recomandat motor.
Insa eu iti recomand orice alt concurent al Golfului 5, ca mai rau nu se poate. (Astra H, Kia Cee'd, Megane II, Focus II).
Cu taxa te orientezi dupa cum spune colega, iei datele tehnice din anunturile de pe www.mobile.ro si calculezi timbrul de mediu pe site-ul ANAF.
Daca esti obsedat de 'volzvagin' si crezi ca bat campii, evita macar motorizarea 1.4 16V, si 2.0 TDI.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

1.9 TDI 105 cp Golf 5 sau skoda octavia nu e chiar wow daca nu are cel putin 130 cp dar bine obtii cu o resoftare si e aproape sau la fel de performantele 2.0 TDI.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca sa-ti faci o idee despre marimea taxei de timbru de mediu, intai alege din ofertele postate pe internet iar apoi intra pe calculatorul de taxa al ANAF-ului --- calculatorul de taxa iti va da exact valoarea taxei de timbru in functie de capacitatea cilindrica, noma euro, vechimea si tipul masinii.

| focut explică:

Mersi mult