| Rhjhfkk a întrebat:

Salut. As dori sa schimb și eu uleiul la mașină și nu știu ce ulei sa pun. E vorba de un Ford focus MK1 1.8 tddi 75cp. Mașina o am de 3 luni și până acum nu i am făcut nicio revizie.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti trebuie ulei cu aprobarea Ford 912C (parca).
Se gaseste doar cu 913, si e foarte ok asa. Eu am folosit de la Mobil, iti las poza. Motorul mergea foarte frumos, dar fusese reconditionat. Daca al tau are mai multa uzura in el, cauta WSS-913C dar cu vascozitatea 5W40.
https://imgur.com/a/nHNGLSr
Vad ca aveam 5 litri acolo, inseamna ca vreo 4, 5 litri intra (vezi pe joja). Trebuie si filtru de ulei, recomand Mann.
Evita uleiul Ford Formula, este foarte prost.
Si nu pune vascozitate 10W40. Motorul ala merge bine doar cu uleiuri cu 5 in fata (5W40, 5W30).

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dusa in service nu i poti pune tu ce ulei vrei ca o strici, o duci la ei si ei i ti recomandă modelul de ulei, dar trebuie sa ai bani sa o duci la service. Acum in zilele noastre cand toate sau scumpit va trebuie masina? Sigur este o vechitură pe care platesti impozit de te saturi, ca polueaza, din ce an este fabricata masina?

| ReddY25 a răspuns:

Decât sa faci de capul tău mai bine te duci la service

| Freya1 a răspuns:

Nu e atâta de greu sa schimbi un ulei, doar ca ai de schimbat și filtrul de la el.Eu sunt fata și am schimbat uleiul din mașină, si am și o mașină ca și a ta ce imi e de suflet.
În general dacă vrei sa pui unul bun, poate fi de la orce marca bună doar ca 5w40.
Dar motoarele alea fiind tanc, primesc și un ulei mai slab calitativ.Doar sa fie universal sau dedicat combustibilului.

| Rhjhfkk explică:

Mulțumesc mult tuturor. Cred că o să merg pe 5w40 de la Castrol, din cate am înțeles e mai bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Nu prea e ok Castrol, se mananca (arde).
Iti recomand ceva dintre Mobil, Motul, Ravenol sau Liqui Moly.