| Bogdan957 a întrebat:

Salut,aș vrea să achiziționez un touran 2005 2008, care ar fi diferența dintre un motor 1.9 și 2.0 (defecte, consum, putere, intretinere)? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Diferența între un motor 1.9 și 2.0
(defecte = zero dacă-s intreținute bine
consum = insesizabil
putere = nesemnificativă
intretinere = la fel)

totuși, ia 1, 9 TDI

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu știam că achizițile nu se folosesc zi de zi. Sunt mașinii de colecționari

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. 1.9 TDI e un motor mai vechi cu o constructie mai simpla si considerat in general mai fiabil. Cel 2.0 TDI PD 2005-2008 e un motor mai complex si pe touran ( ca si pe passat si audi) are o problema specifica cu pompa de ulei ce se strica => motor distrus. Personal as lua un 1.9 tdi pentru daca te intereseaza fiabilitatea. Oricum masina trebuie verificata bine ( mai bine un 2.0 tdi intretinut bine decat un 1.9 tdi praf).

| f1635 a răspuns:

Tu vrei sa cumperi o epava.