| paulwalkerfan a întrebat:

As vrea sa imi ziceti si mie daca merita sa achizitionez un audi a8 d3 facelift din 2006-2007, motor 3000tdi. Vreau o parere,costul de intretinere la ora actuala, consum, daca merita sa achizitionez o astfel de masina acum. Funda

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu merita. Mașina veche de 12 ani cu un motor mare... Clar mănâncă bani

| romeo78 a răspuns:

În prezent mașinile diesel, cel puțin în Europa și curând în România, vor fi suprataxate, îngrădit dreptul de a circula cu autoturisme diesel.
Iar, modelul la care faceți referire are o capacitate cilindrică care are taxe și impozite foarte mari. De asemenea, vehiculul este foarte greu, peste 2, 5 t încărcat. Asta înseamnă o uzură și stres asupra suspensiilor și sistemului de frânare.
Dar, cel mai grav este că motorul este din vechea generație de injecție directă, pompă-injector.
Dacă doriți un Audi orientați-vă spre modelele pe benzină de până în 6 ani.
Dar, nu acest model!

| DaniTDCI a răspuns:

Costuri destul de mari, consum mare si etc, incearca sa te axezi maxim pe un 2.0