| Balan_Marian_1997_D8Mk a întrebat:

Salut, as vrea sa cumpar o motocicleta am permis categoria B, pot sa imi iau un motor care are 125cm? Trebuie sa mai fac un curs pentru motor?
Tin sa precizez ca nu am mai condus vreun motor pana acum.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti iei motor de 125 daca faci scoala de soferi si iei categ A1

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu permis de categoria B poti conduce doar mopede, respectiv categoria AM. Cele de pana la 125 cmc se incadreaza la categoria A1 si le poti conduce doar dupa ce faci scoala de conducere si reusesti la examinarea teoretica si practica (parcurgerea unui traseu in poligon si conducere prin oras).

| DaniTDCI a răspuns:

Cu categoria B poti conduce mopede pana in 49 cm3, de aici in sus ai nevoie de A1 si etc.

| AnakinSW a răspuns:

Pentru a conduce o motocicleta ai nevoie de permis categoria "A", sper ca te-am lamurit. Funda?

| suntserios a răspuns (pentru AnakinSW):

De fapt nu l ai lamurit si nici nu meriti funda. Pentru 125cmc e suficient A1 nu e nevoie de A

| AnakinSW a răspuns (pentru suntserios):

Poate cu timpul' vrea si baiatu sa conduca motoare mai mari de 125