| SuperGirl122222222222 a întrebat:

.As vrea sa dau de permis anul acesta pentru categoria B, tin sa precizez ca nu am nici un fel de permis. Intrebarea mea este.Pot sa dau de permis si la categoria AM simultan cu categoria B? Sau trebuie intai sa iau B-ul? Am citit ca, e posibil sa dai la categoria A2 doar daca ai avut sau ai AM.E adevarat? As vrea sa dau la permis pentru motor. In A2. Dar nu stiu daca pot fara AM.Se pricepe cineva? Am 22 de ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca obtii categoria B atunci ai dreptul sa conduci si mopedele de la categoria AM si autovehiculele de la categoria B1.
Pentru categoria A2 trebuie sa dai separat, nu este nevoie de alta categorie anterioara. De asemenea si cu aceasta poti conduce mopede.

| mgtow a răspuns:

Cu B poti conduce AM

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce ai B nu mai ai nevoie de AM. AM si B1 sunt cuprinse in B.

A2 poti sa dai oricand dupa 18 ani, nu are nicio legatura cu AM

| Sofer a răspuns:

Cand obtii categoria B o sa ai categoriile AM, B1, B si vei putea conduce mopede/scuter. Acum 5 ani mi se pare ca era cand obtineai B doar B era trecut in permis atat.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Pai daca vrei poti sa iti faci dosar pentru ambele categorii.