| NumberOne007 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar si eu o masina, Opel Astra GTC, 1.9d din 2005 este buna? Sunt incepator!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta nu e masina de incepator.
Are un prieten Astra din 2006, 1.9 CDTI 150 cp (fix motorul de GTC, doar ca a lui e editie limitata, in 5 usi).
A condus-o toata familia, econom, prin oras, incet, au mai alimentat de unde au apucat, si le-a facut multe probleme. Pompa de inalta, injectoare, filtru de particule + becul galben 'check engine' mai mult aprins decat stins, deci nu-i convine deloc regimul in care e folosit.
Asta e masina de autostrada, sau de drumuri lungi. Ca incepator ai sa omori motorul ala, si el o sa te omoare pe tine, la costurile intretinerii, sau chiar la propriu, ca 150 cp nu e o putere tocmai mica.
Apropo, probabil GTC-ul are suspensia la fel ca pe a prietenului meu, cu telescoape si arcuri sport, care e foarte incomoda pe drumuri cu denivelari, si se uzeaza foarte usor.

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mai bine ai alege benzinawinking

| Florian20405 a răspuns:

Daca esti incepator de ce ai nevoie de o "barca" mare?
Ia-ti nene un corsa,e numa bun pentru incepatori,consum mic etc,cat despre astra e ok insa nu e o masina stralucita, sti cum zice neamtu, cea mai proasta masina a neamtului este opel.
bafta, orienteaza-te la ceva micut, sa aiba consum mic!

| MoshEne a răspuns:

Masina in sine e buna, depinde in ce conditii este. E bine sa o verifici cu un mecanic, daca cunosti unul...