| Razvy2922 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi schimb boxele in masina, sa imi mai cumpar un subwoofer si o staite si un cd player, ce imi recomandati, subwooferul sa fie de 1000w sau mai mare, si sa imi ziceti la ce caracteristici trebuie sa ma uit la amplificator ca sa poata duce subwooferul fara probleme, de ex subwoferul ii de 1200w si pe Rms are 300W, ce statie mi s-ar potrivi, imi expliati, Funda! 1

9 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Mai taie din sutele alea de watti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand: 1 kW (1000W) putere reala la un difuzor inseamna ENORM. De multe ori asculti puteri sub 50W, si ai impresia ca-s sute, datorita "Watts-lor chinezesti", care scot puteri cel putin triple, fata de puterea consumata a aparatului.
Daca zici de 1200w si 300RMS, probabil te uiti la subwooferul pe care il am si eu, Magnat T30/TR30.
Statia perfecta pentru el ar trebui sa scoata in jur de 1x200W la 4Ohmi.
Cauta o statie tot Magnat, Edition Two, alea au fost folosite la pachet cu acel subwoofer.
Ca CD-player, eu ti-as recomanda un Pioneer, ca sunt ieftine si bune, sau daca dispui de buget mai bun, un Alpine.
Inainte de a cumpara CD playerul, sa te asiguri ca are iesiri preamplificate (Pre-out), si setari pentru subwoofer la ele.
Cauta pe site-ul asta: www.be-loud.ro
Si uite o configuratie bunicica, recomandata de mine: http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Pioneer/MVH-150UB/ - nu citeste cd-uri dar eu zic ca e comod si cu stick
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/Magnat/-TR30-Power-Bass-Pack/
sau
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JBL/JBL-PRO-Tube-Bass-Pack/
Boxele din masina le poti lasa pe cele originale daca se aud bine, eventual adaugi 2-4 tweetere.
Daca totusi e o masina mai veche iar boxele originale se aud naspa, cauta niste boxe de la o firma buna (Magnat, MTX, Pioneer) care sa incapa in portiere fara modificari, sa arate frumos. Pentru un sunet cat mai bun, cumperi Alu-band si lipesti pe interiorul portierei, eventual si sub tapiteria de pe cupola si pe tot interiorul portbagajului, insa asta deja cere investitii mari, si transforma upgrade-ul intr-un adevarat proiect car-audio.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca subwooferul are 300W RMS, de ce sa chinui un amplificator de 200W? Cel mai bine este sa ai un amp de aprox 400W si sa nu il folosesti la maxim...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

De cand se folosesc amplifuri mai mari decat difuzoarele?
Chiar daca nu dai volum, puterea e tot acolo, si scoti fum, daca folosesti difuzor sub puterea amplificatorului.
Marja de eroare se lasa din difuzor, sa accepte mai mult decat primeste, ca sa reziste.
Un amplificator nu se chinuie deloc cu un difuzor, daca atinge cel putin jumatate din puterea sa, atat timp cat impedanta difului este tolerata de catre el.
Eu la sub de 300w RMS dau in jur de 100W, si te asigur ca nu il chinui deloc, merg pana la maxim linistit, nu apar distorsiuni nici la sub, si nici la cele doua difuzoare de ~70w, care primesc cate 40-50W.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce? Puterea este in functie de semnal, poti pune un difuzor de 1W la un amplificator de 1000W, iar daca semnalul de intrare este foarte mic, difuzorul nu o sa se arda.Si nu vorbesc aiurea, poti sa te interesezi pe net, sau unde vrei tu si o sa vezi ca un amplificator folosit la maxim, in general o sa scoata distorsiuni, si asa cu un amplificator de 100W poti arde un difuzor de 300, pe cand un un dif de 100W nu o sa il arzi cu un amp de 300 cu volumul dat la 25%...

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Citeste aici http://www.be-loud.ro/forum/potrivire-subwoofer-cu-amplificator-t10370.html este primul rezultat e pe google, nu am cautat ceva care sa-mi dea dreptate, daca gasesti undeva o explicatie cum ca difuzorul trebuie sa fie mai puternic decat cmplificatorul, vreau sa o vad si eu...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Mdea, ciudata treaba.
Eu inainte de car-audio m-am ocupat si cu sisteme pentru petreceri, si acolo mergeam pe regula difului mai mare.
La subwoofere se pare ca e recomandat invers, desi nu-mi place ideea.
Treaba cu semnalul nu e valabila la toate amplificatoarele; Volume nu e tot una cu Gain.
Volum au toate, gain... cam putine. Statia mea de ex nu are Gain.
Iar la sonorizari, doar pe mixer aveam Gain, iar statiile puteau fi folosite si fara mixer.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai la amplificatoarele profesionale,vezi cand intra in clipping si nu mai urci volumul, dar cand pusca taranul maneaua in masina, crezi ca mai baga in seama distorsiunile? SI orice amp care are pe intrarea semnalului un potentiometru, poaate fi pus pe orice difuzor, adica poate fi un difuzor de 1W la volum mic, nu o sa se arda...

| Joker11 a răspuns:

Du-te cu ea la un service.