| bogdy20000 a întrebat:

As vrea sa stiu ce parere aveti de un bmw seria 1 sau un Seat Leon cu motor de 1.9 diesel, ca si prima masina la 18 ani? Si de ce este de "evitat" tracțiunea spate pentru începători. Mersi mult

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masini mici usor de condus pentru un incepator.

De ce e de evitat tractiunea spate? Pentru ca oricand la o accelerare mai puternica poti pierde controlul mai usor

| sierra1 a răspuns:

Bmw seria 1 in oraș, incepător? Probleme mari cu spațiul, parcarea, furișarea etc. Fă tu ce vrei, dar o mașină mică e de 'jdemii de ori de preferat. Chiar și Leon!

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

O masina mica cum e seria 1 adica? care e mai mica decat leon si chiar decat golful?

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

Ce vorbești bade?
ia uite aici, fă diferența intre lungimi și vezi-ți de treabă

https://www.auto-data.net/en/volkswagen-golf-iv-1j1-1.9-tdi-150hp-8672

https://www.auto-data.net/......onic-37694

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

Exagerat de amuzant raspunsul tau.

Pai ce facem "bade". Comparam un hatchback din 2001 cu un sedat din 2017?

Sau asta era singura comparatie care iti dadea dreptate? Ha ha ha

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

Ia-le pe care vrei, tot acolo ești (pe lângă adică), bade!

| bogdy20000 explică (pentru sierra1):

Eu vorbeam de modelul de seria 1 hatchback de prin 2007, cred ca era de inteles ca nu vorbeam de o masina din 2017 de peste 10000 de euro dar nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi. Totusi, pana la urma care e raspunsul tau, atat ca era prea lung modelul de care credeai tu ca vorbeam?

| sierra1 a răspuns (pentru bogdy20000):

Repet:
Fă tu ce vrei, dar o mașină mică e de 'jdemii de ori de preferat. Chiar și Leon!

priceput acum?

| bogdy20000 explică (pentru sierra1):

Nu, nu am priceput. Ai cautat modelul seria 1 din 2007? Ai cautat sa vezi ca e la fel de mica ca si un golf si e probabil mai mica decat un Leon?laughing

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Eu prima data am condus cateva luni pe un ford fiesta 2006, care are 3, 95m sau pe acolo si apoi am trecut pe seria 1 de 2014 care are 4, 3m si nu mi s-a parut mare diferenta de marime. Pot spune ca nu am avut probleme cu parcarea, daca a fost putin loc am reusit sa o bag mereu, la fel si cu "strecuratul" prin spatii mai inguste. Seria 1 cu o generatie mai veche este si mai scurta, deci fara stres! Legat de tractiunea pe spate, singura problema a fost iarna, cu cauciucuri all season. Am mers cu ea ca si cu o sanie, mai mult ii dadeam directia din volan si ea aluneca unde trebuie laughing. Dupa ce am pus cauciucuri de iarna, s-a schimbat treaba, n-am mai derapat aproape deloc, deci nu cred ca e un impediment major asta, la urma urmelor am vazut o tona de BMW iarna, in statiuni, la munte. Mie seria 1 mi se pare masina ideala de start, nu este exagerat de mare, dar este suficient de serioasa cat sa nu para feminina.

| 9Florin9 a răspuns:

Seat Leon as recomanda pentru incepatori.
Este de evitat tractiunea spate deoarece pierzi foarte usor controlul in curbe sau cand e umed pe jos foarte usor, si nu vei stii sa redresezi masina la 18 ani decat daca esti pilot.