| Mihaiut a întrebat:

am si eu o intrebare. As vrea sa cumpar un seat leon motor 1, 6 16v consum urban 9, 4 benzina.ce ziceti se merita sa incerc cu el sau sa caut un diesel?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzinarul e avantajos iarna ca nu da probleme la pornire dar dezavantajul e daca mergi des nu ai bani pentru un chef si mai schimbi bujiile de vreo 2 sau 3 ori pe an. Motorina da mai puitna bataie de cap si alege-ti alta masina pentru ca seatu nu e asa fain. Una nemteasca o face in 4.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă ai un buget bun, ia una pe motorină. Dacă e bine pusă la punct, şi bujiile incandeşcente funcţionează, nu ai iarna probleme la pornire.Plus cele diessel au puterea mai mare şi consumul mai mic.Baftă!

| mgtow a răspuns (pentru onasis1961):

Putere mare la masina mica nu, la autocamioane ca trag mult cu greutatiile din spate.

| Nis a răspuns:

Cauta una diesel. O alternativa la ce zici acolo ar fi un VW Golf. Nu stiu ce an e leonul pe care vrei sa-l iei dar are maicamea(intai a fost a lui tata) un golf 4 variant diesel din 2001, 1. 9tdi, 6 trepte, si il am de 10 ani, si inca merge 220. Il conduc des si numai eu stiu cum il forjez si nu imi vine sa cred ca inca rezista si mai si scoate consum de 5 in afara, iar in oras nu am trecut de 6, 8 - maxim 7 daca am mers ca nebunu.