| GamingRO a întrebat:

As vrea sa stiu daca se poate merge cu ATV ul pe drumuri publice. Am auzit acum cativa ani ca nu mai ai voie.
De asemenea in ce conditii poti conduce un ATV la 16 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate merge daca ai permis de conducere corespunzator categoriei, respectiv AM (daca ATV-ul se incadreaza la cvadriciclu usor) sau B1, daca este mai mare. Permisul pentru categoriile AM si B1 se pot obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la probele teoretica si practica.
De asemenea ATV-ul trebuie sa aiba ITP si tu trebuie sa ai asigurare RCA.