| hoLigan a întrebat:

Salut,
Se poate conduce atv pe drumurile publice cu categoria B? Sau doar pe drumuri de tara? Am auzit ca în oraș nu ai voie, doar pe drumuri de tara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate conduce, atat la tara, cat si la oras, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"

| hoLigan explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc. Deci pentru atv trebuie a1? Sau a2

| Ioandelasal a răspuns (pentru hoLigan):

Nu, pentru ATV ai nevoie de categoria AM (daca se incadreaza la cvadriciclu usor) sau categoria B1, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| hoLigan explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles merci