| Gabytzu64 a întrebat:

Salut
As vrea sa stiu si eu cum fac un reductor de viteza la un motoras? plz

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ai aici şi scheme : https://www.google.ro/......ps?/search

23 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Poţi folosi un regulator de turaţie de la un motoraş de casetofon după tensiunea la care lucrezi : 6, 9 sau 12 V.

| Gabytzu64 explică (pentru Arthur):

12v

| Arthur a răspuns (pentru Gabytzu64):

De la un casetofon auto, motoraşele funcţionează pe 12V şi au regulator de turaţie. Numai cu rezistenţe vei avea salturi mari de turaţie, uneori opriri chiar şi fum din rezistenţe.
Reductor numai cu rezistenţe poţi calcula doar în cazul unui consumator cu putere fixă. În cazul motoraşelor de pe modele telecomandate este imposibil. Sarcina este atât de variabilă ( respectiv consumul ) încât realizarea montajului pur rezistiv este nefuncţională.

| ombladon a răspuns (pentru Arthur):

Daca nu te pricepi, da poate sa iasa fum din rezistente, dar mai bine taci...

| Arthur a răspuns (pentru ombladon):

Am studii de electronică amice mai mult decât visezi! Ai grijă cum vorbeşti!

| ombladon a răspuns (pentru Arthur):

Atunci ar trebui sa stii ca se poate si cu rezistente...

| Arthur a răspuns (pentru ombladon):

Dacă tu poţi ar trebui brevetat.

| ombladon a răspuns (pentru Arthur):

Adica ce nu intelegi?

| Arthur a răspuns (pentru ombladon):

Nu înţeleg ce înţelegi tu.

| ombladon a răspuns (pentru Arthur):

Eu spun ca se poate face un "variator de turatie' folosind doar rezistente si butoane, normal ca nu este unul prea bun dar pentru un incepator merge...si daca ai vazut, el a zis ca 'schema" facuta de mine este prea complicata pentru el, asa ca la cea data de tine, se uita ca mata in calendar

| Arthur a răspuns (pentru ombladon):

Prietene, i-am dat varianta cu cass-ul. De la un casetofon stricat poate demonta un motoraş cu regulator. Încearcă să vezi ce se întâmplă când pui o rezistenţă în serie cu motoraşul. Alimentează şi măreşte-i puţin sarcina ( apasă cu degetul axul motorului uşor ) o să vezi că " moare " imediat iar rezistenţa va scoate fum. Mai adaugă şi faptul că încălzindu-se îşi va mări rezistenţa amplificând şi mai mult lipsa de putere în circuit.
Rezistenţa acţionează exact invers faţă de cum avem nevoie : la sarcină mărită va limita şi mai mult curentul exact când avem nevoie de surplus de energie.
Aici vorbim de motoraşe de mici dimensiuni.
De aceea firmele de aparate electronice acţionează fiecare motoraş prin diferite regulatoare electronice mai mult sau mai puţin complicate şi nu prin simple rezistenţe care de fapt ar costa mult mai puţin.
ps. acele butoane sunt comutatoare sau contactoare.

| ombladon a răspuns (pentru Arthur):

Vai bine ca mi-ai zis tu, ca nici nu am facut asta 3 ani la scoala, eu incercam sa il ajut pe el, sa il fac sa inteleaga...

| Arthur a răspuns (pentru ombladon):

Fapte nu vorbe. Experimentează şi apoi postează! În rest sunt sfaturi fără acoperire practică. Eu am răspuns celui care a pus întrebarea aşa că nu înţeleg ce vrei şi ce poţi să-mi explici, chiar cu trei ani de şcoală. Nu eu am pus întrebarea aşa că poţi conversa în continuare cu Gabytzu64.

| Arthur a răspuns:

Prietene, să te mai lămuresc cu un lucru : tu ai întrebat de reductor ( care reduce ) apoi ai întrebat de " ceva care sa mareasaca/scada viteza ". Aici e problema : de redus poţi să faci acest lucru cu un regulator, dar de mărit - ba! Motoraşele de la tine primesc puterea maximă de la baterii deci aceea va fi viteza maximă.

| ombladon a răspuns:

Spune la ce vrei sa il folossti...

| Gabytzu64 explică (pentru ombladon):

La o masinuta de jucarie ceva care sa mareasaca/scada viteza

| ombladon a răspuns (pentru Gabytzu64):

Este prea complicat pentru tine...

| Gabytzu64 explică (pentru ombladon):

Hai zi k nu e macar o schita

| ombladon a răspuns (pentru Gabytzu64):

Ar fi complicat si pentru mine, sa spun, deoarece nu stiu exact ce vrei tu sa faci...ai putea sa faci ceva simplu, cu niste rezistente si niste butoane, am facut ceva in graba... http://www.220.ro/video/documentare/Variator-Turatie/UGtVW0GT3V/

| Gabytzu64 explică (pentru ombladon):

Da CEVA
simplu

| ombladon a răspuns (pentru Gabytzu64):

Mai simplu de atat, nu exista...