| Alexandru942 a întrebat:

Salut
Aseara cand am pornit motoru sau aprins si farurile fara ca intrerupatorul sa fie in pozitia faza scurta, era normal pe 0 sau pe oprit cum vreti voi sai ziceti, am atins intrerupatorul foarte finut cu degetul si si-au revenit sau stins...
Si inca ceva la pozitii cand pun contactul imi licare de doua ori pozitiile precizez ca am becuri cu led la pozitii.
Intrebarea este : Credeti ca am un scurt circuit pe undeva? sau care ar fi o alta problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Blocul de lumini (intrerupatorul), cred ca e uzat, si 'scapa' curent spre circuitul de faza scurta.
Pozitiile ar putea licai din cauza computerului, care incearca sa detecteze posibile becuri arse (daca e atat de performant), ori licaie din cauza consumatorilor care pornesc cand pui contactul (pompa de alimentare, pompa de amorsare pentru ungere, bujii incandescente/bobine de inductie).

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cel mai bine ar fi să mergi cu ea la un mecanic priceput, să nu faci improvizatii si să i ei foc cu ea in trafic.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incepe verificarea de la intrerupator.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Du masina in service mai ales daca ai montat tu stopurile.Nu stiu ce marca sunt triplele tale dar cele care sunt after-market sunt uneori problematice.Ale tale sunt after market pentru ca modelul ala de Audi nu a avut stopuri LED. Posibil din cauza lor sa fie problema cu farurile.Sau cum zice vrumvrum.Mai bine du-o in service