| Mariobmb a întrebat:

Salut, aseara mi-a murit servodirectia deodata, m-am uitat in borcanasul pentru ulei, clar nu mai am, dar mi-a murit motorul pentru ca imi sarise borna dupa baterie si apoi mi-a murit servodirectia, merge fff greu. Am servo electrohidraulica, poate fi din cauza uleiului? Precizez este un opel bertone 2000

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate fi din cauza casetei de directie, pierzi ulei pe la simeringurile casetei.mergi cu ea la un service specializat pe reparat casete si iti vor spune ei cauza.

| relian a răspuns:

Dupa cum spui tu ca a sarit borna de la baterie si directia merge greu, inseamna ca nu mai primemste curent cat trebuie, asta din diverse motive, unu ar fi ca ai borna oxidata rau, ori subtiata si nu mai duce cat curent trebuie la motarasul de la directie.
Motoru de la directia consuma foarte mult curent undeva intre 400 si 1000 de Wat

O alta cauza este fluidul de directie,daca spui ca nu mai ai deloc,inseamna ca la pierdut pe undeva,asa ca verifica furtune care duc la directie,borcanu ala in care sta uleiul sa nu fie crapat etc.

Si o alta cauza ar putea sa fie motoru de la directie dus.

Deci e una din astea,le poti verifica tu,asta daca te pricepi cat de cat.
Daca nu ami ai ulei normal ca nu mai are cine face presiune,astfel ca virezi greu pentru ca faci chestia asta doara mecanic.
Pune ulei in acel borcan ce spui,si verifica ce se intampla cu uleiul,daca curge pe undeva pe jos,altundeva nu are unde se duce.

Mai mult ca sigur e de la ulei.Du-te cumpara ulei de directie,intrebi ce ulei merge la masina ta, uleurile pentru directie is si ele diferite, pui in acel borcan, pornesti masina si vezi uleiul se duce, mai pui pana cand iti ramane in borcanu ala la nivel.
Aia e tot, deja ai reparat masina singurel laughing Bafta

| Mariobmb explică (pentru relian):

Nu tin bornele strande deloc pe baterie am surubul de pringere rupt... Poate fi si asta cauza, nu? Daca zici ca nu primesc destul curent.

| relian a răspuns (pentru Mariobmb):

Sigur nu ca ar putea. Daca contactul intre batwrie si cablu nu e bine strans, normal ca nu conduce curent cat trebuie.