| florynflr19 a întrebat:

Ieri mi-a fost suspendat permisul pe 30 de zile din cauza ca mi-a, acordat prioritate de trecere pietonilor, in urmatorul caz : Eu eram a doua masina dupa masina de politie, ne apropiam de "trecerea de pieton" nemarcata corespunzator, doar prin panoul cu trecere pentru pietoni, drumul fiind nou asfaltat. Masina de politie opreste langa trotuar ca si cand ar opri, cand era aproape intuneric cu luminile stinse, masina din fata mea a depasit masina de politie si eu am procedat la fel, fara sa-mi dau seama ca acolo era o trecere de pietoni, nu aveam de unde sa stiu deoarece nu era la mine in oras, la 500 de metri m-am trezit cu politia in spate zicandu-mi ca nu am acordat trecere. Cand le-am explicat ca am procedat ca cel din fata mea ocoleau intrebarea. Sunt si incepator si cand au vazut mamaliga in geam au venit dupa mine. Meritam retinerea permisului sau politia a procedat neregulamentar " facandu-ma de bani "?

19 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Miliţia n-are voie să staţioneze la mai puţin de 25 m înainte şi după trecerea de pietoni, în primul rând. În al doilea rând, dacă pietonul era pe trotuar, ţi l-au cam suspendat pe nedrept. Şi în al treilea rând, doar un sfat, ai mare grijă la trecerile de pietoni chiar dacă nu au marcaj pe asfalt, sunt cele mai nenorocite, sunt de ajuns un moment de neatenţie şi un pieton eventual dobitoc şi te trezeşti cu dosar penal că l-ai mierlit.

| florynflr19 explică (pentru Laura):

Nu stationau, ei cica oprise sa acorde trecere pietonului lipit de trotuar cu luminile stinse cand era aproape intuneric, nu aveam de unde sa stiu daca stationa sau circula, daca mergea ca o masina normala pe mijlocul benzii cu luminile aprinse nu eram dobitoc sa o depasesc.

| Laura a răspuns (pentru florynflr19):

Fix în momentul în care tu ai trecut peste trecere, pietonul era pe trotuar sau pusese piciorul pe carosabil?

| florynflr19 explică (pentru Laura):

Statea pe trotuar, nu intrase pe partea carosabila, pentru ca trecere de pieton nu pot sa spun.

| Laura a răspuns (pentru florynflr19):

Atunci a fost pe nedrept. Trebuie să acorzi prioritate pietonilor "angajaţi în traversare". E alegerea ta ce faci acum. Eu în locul tău ceream şi despăgubire. Dar îţi repet sfatul, că văd că "trecere de pietoni nu poţi să spui": o trecere nu trebuie să aibă zebră ca să fie trecere. Ai mare grijă, eşti şi începător, când ţi-e lumea mai dragă te trezeşti cu vreo belea. Dacă zici că nici nu ai văzut-o, fii atent pe viitor.

| florynflr19 explică (pentru Laura):

Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.

| florynflr19 explică (pentru florynflr19):

2) Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci cand sunt angajati in traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

| florynflr19 explică (pentru florynflr19):

Nu zice marcat "SAU"semnalizat corespunzator, zice " SI ".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce zici tu acolo nu are nicio treaba cu legea.

Daca esti din alt oras nu inseamna ca nu trebuie sa te uiti la semnele de circulatie. Era panou care arata ca este trecere trebuia sa il respecti. La fel este irelevant ce a facut cel din fata ta, daca el nu a dat prioritate nu te scuteste pe tine sa acorzi prioritate.

Nici scuza cu nu i am vazut din cauza celui din fata nu te absolva de respectarea legii

Permisul a fost retinut pe buna dreptate nu te a facut nimeni la bani

| florynflr19 explică (pentru suntserios):

Gogule ce nu intelegi ca nu era nimic pe drum, nici trecerea de pietoni, nici linia continua, nimic. Se circula aiurea acolo. In carte zice clar. Citeste mai sus ce am raspuns, trebuie sa acorzi prioritate atunci cand : pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator

| suntserios a răspuns (pentru florynflr19):

Nu ma lua cu gogu ca nu ne tragem de sireturi ca asa te iau si eu cu prietenash.
Ai zis clar ca era semn. Este irelevant ca nu era marcaj. Mai baga un ochi pe legislatie si ai sa vezi ca semnele de circulatie sunt mai importante decat marcajele.

Stiu ca nu iti place raspunsul meu ca nu iti da dreptate si tu ai pus intrebarea asteptandu te ca toata lumea sa iti dea drepatate dar realitatea nu e asa.

E una dintre cele mai penibile scuze. Nu ai vazut semnul ca nu era oras tau. Era semn de circulatie trebuia sa il respecti. Ca ai avut ghinion si ai fost prins asta e, iti asumi

| AshuraElric a răspuns:

1. Este gresit sa folosesti ca argument "cel din fata a procedat la fel". Nu stiu care era distanta dintre masina ta si a celui din fata, dar traficul este intr-o continua schimbare, cel din fata nu s-a asigurat si pentru tine inainte de a executa manevra.
2. Daca pietonii erau pe sosea si le-ai taiat fata, esti vinovat. Indicatorul > marcajul. Cunosc multe zone in care nu sunt marcaje, trebuie sa fii atent la indicatoare.
3. Au procedat neregulamentar, masina cu luminile stinse pe sosea, langa o trecere de pietoni, dar mult noroc daca vrei sa umblii prin tribunale. Sunt sigura ca au patit si altii acelasi lucru = te-au facut de bani.
Mama a patit ceva asemanator, un indicator ascuns sub un alt indicator, avea si martori, si au luat-o peste picior "da doamana, face-ti cate plangeri doriti, nu o sa rezolvati nimic". A doua zi problema era rezolvata.
Foarte multi escroci, mai multa atentie pe viitor.

| AshuraElric a răspuns (pentru AshuraElric):

Faceti*

| florynflr19 explică (pentru AshuraElric):

1. Eram la o distanta de maxim 5-10 metri fata de cel din fata mea de aceea nu am vazut pietoni(i)iar cel din fata mea la fel fata de politie,
2. Pietonii erau pe trotuar cand am trecut pe langa masina de politie.
3. Daca esti din prahova mai exact urlati acolo este drumul foarte lat, cred ca se poate circula pe 2 benzi pe sens lejer, dar se circula pe o banda pe sens, de aceea am depasit si masina de politie. Deoarece cred ca nu am depasit axul drumului ( nu era delimitat fiind nou asfaltat )

| AshuraElric a răspuns (pentru florynflr19):

Atunci nu e vina ta.

| dCake a răspuns (pentru AshuraElric):

Politia romana e de mare rahat, si la tata i-au luat carnetul pentru ca stateau la panda si l-au prins ca depaseste pe unu care mergea f incet pe linie continua, dar drumul era lat si vizibilitatea foarte buna, nu avea ce sa se intample. Si in mod normal un politist trebuie sa actioneze nu numai in litera legii ci si in spiritul legii, adica nu sa stea la panda in locuri de-astea doar ca sa isi umple dosarul si sa zica ca el a dat amenzi si a luat carnete.

| suntserios a răspuns (pentru dCake):

Scuze de 2 lei. Era linie continua nu avea voie sa deparseasca ce atatea scuze?

| gigite a răspuns:

Intra in proces si poate, ai dreptate cu martor daca n-ai fost singur, auto cel din fata, eram eu... foto pozitia si se poate castiga inclusiv cu un avocat, pe ei "mama lor". eu am castigat si as castiga mereu

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Nu m-a lasat sa pun puncte puncte puncte,