| alLeXu23 a întrebat:

Salut, aveti idee ce rol are un tampon antibalans de la cutia de viteza? Am un fiat si la plecarea de pe loc se simte o vibratie in bord sau la oglinzi si din cate am mai observat la schimbarea vitezelor masina are o smucitura. daca incerc sa nu ii dau drumul la ambreiaj prea repede nu mai smuceste asa tare dar tot e sesizabil. Acum..de aceea pun si intrebarea ce rol are un tamponul de la cutia de viteza..ca sa nu ma gandesc la ce e mai naspa.

Răspuns Câştigător
| shrink a răspuns:

Du te la un service bun. problema poate avea mai multe cauze: tamponul antibalans, uzura canelurilor planetarelor, uzura ambreiaj... daca ai noroc - sa fie tamponul, vei iesi ieftin, restul cam scump. bafta!

| alLeXu23 explică (pentru shrink):

Okay, mersi de raspuns!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e antibalans, nu cred ca e pentru a largi banda FM laughing
Tamponul antibalans tine cutia sa nu se balanseze, mai exact sa nu suceasca motorul. Cred ca e vorba de cel de jos, care se prinde de jug. Asta face, fixeaza cutia.
Socul de care spui tu, cred ca este de la kitul de ambreaj, mai exact arcurile de pe disc sunt obosite, sau placa de presiune merge sacadat.