| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Avizul psihologic si fisa medicala le fac la scoala de soferi? Si as mai vrea sa imi spuneti ce este o fisa "tip" si de unde o iau?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fisa tip se ia de la medicul de familie care iti va trece pe ea si antecedentele medicale. Cu fisa astfel completata te prezinti la policlinica de stat si faci ce poti acolo (este mai ieftin) si apoi te prezinti la o policlinica cu plata si faci restul. Testul psihologic tot asa. Mai toate policlinicile cu plata au medic psiholog. Daca scoala are are contract cu o anumita policlinica, te prezinti acolo!

| denisman a răspuns:

Salut! Depinde din ce oras esti. In orasul meu, psihologicul aveam 2 posibilitati. Fie sa il dau la scoala de soferi (ceea ce am si facut, deoarece este mult mai scurt decat la unitatea medicala competenta), iar fisa medicala se va face la unitatea competenta din orasul tau (Fie la policlinica fie un spital de stat/privat) la care vei da urmatoarele probe: Psihologic (daca nu l-ai dat la scoala de soferi) si celelalte teste foarte simple (ORL, interne, ortopedie, oftalmologie etc). ASA CRED CA ESTE SI IN CELELALTE ORASE.