| Anonim420420 a întrebat:

Salut, azi am fost la prima lectie de condus, totul a fost ok dar nu prea am inteles care e faza cu ambreiajul, la el la masina nu trebuie si ambreiaj si acceleratie, treptat cu lasarea ambreiajului porneste singura de pe loc. Si am o intrebare, asta pleaca direct cu 10 km/h, ca sa plec mai incet ce ar trebui sa fac? Sa apas ambreiajul si frana sau cum? laughing Ca imi e frica de ex daca vreau sa plec de pe loc si busesc ceva

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai si intructor in masina aia sa il intrebi?

| sierra1 a răspuns:

Adică pleacă de pe loc fiind scoasă din viteză?

| alex495 a răspuns:

Dai drumul usor la ambreiaj, asta e toata smecheria, o sa vezi in timp ca ea pleaca si fara sa dai drumul la maxim la ambreiaj si o controlezi in zona aia a pedalei doar din ambreiaj, n ai nevoie de acceleratie, mai ales cand faci manevre, in parcare, intoarceri s au dat cu spatele

| Țoglă a răspuns:

Https://youtu.be/devo3kdSPQY
Ai tradus în română la opțiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| Dobrinx a răspuns:

Salut, pai tu faci scoala pe Diesel, din acest motiv pleaca "singura"

Este mai usor si te ajuta la examen cand vei pleca de pe loc. Tot ce trebuie sa faci este la lasi usor ambreajul sa se ridice.

La benzina, ar fi trebuit ca in aceelasi timp sa apesi si acceleratia.

Insa sfatul meu, orice nelamurire o poti rezolva cu instructorul. Ca de asta este acolo, sa iti raspunda la tot ce nu intelegi.

Bafta! big grin