| anonim_4396 a întrebat:

Salut, azi la bicicleta am observat ca a inceput sa imi curga pe langa geanta din cauciucul de pe spate solutia pentru roti tubeless. Care poate fi problema?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai pierdut presiune de aia iese

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ori ruperea cauciucului ori ovalizarea jentii.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Posibil ca tu sa fi mers cam mult cu presiune mica in cauciucuri

| IonutAlin134 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Rotile totdeauna le am verificat si nu pierdeau aer.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IonutAlin134):

Verifica etanseitaea anvelopei, pe janta ("banda de contact"). baga roata umlata la presiunea normala intr-un vas cu apa si vezi pe unde ies bule de aer. Etanseizeaza cu Teroson, foarte putin diluat cu "diluant 509".

| IonutAlin134 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am localizat problema. Am bagat roata intr-un vas cu apa si m-am uitat pe unde iese aer dar problema era valva. Iese pe langa ea aer si solutia se prelingea pe cauciuc. Acuma nu stiu cum sa rezolv cu valva, o sa isi revina?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IonutAlin134):

Nu isi revine! valva trebuie inlocuita, daca vrei sa nu mai pierzi presiune! Bafta deasa si mult succes!

| IonutAlin134 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Faza e ca nu scapa aer. Iese doar lichid.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IonutAlin134):

SI CAND LICHIDUL SE TERMINA: ce o sa piarda? N-i normal sa pui prea mult lichid de etansare; ca doar nu umplii anvelopa cu acel lichid!

| IonutAlin134 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu stiu daca mai e deschis ceva service pentru biciclete acum. Cam cat ar costa o valva subtire?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IonutAlin134):

Nu stiu cat costa o astfel de valva; dar incearca sa o speli cu alcool sanitar pe cea existenta, ca poate are un graunte de mizerie si de asta nu mai inchide bine. baga intr-o seringa alcolul si folosesti ca pe o pompa normala.