| Clau95200 a întrebat:

Salut băieți. Am și eu o întrebare care ma tot macină la un Ford focus 1.8 diesel. An 2001. Nu cunosc foarte multe în "ale mașinii" asa ca să va explic cum sta problema. Când calc pedala succesiv motorul urca în turații normal. Dacă încerc ca la un benzinar (aspirat) sa ii dau pedala pana la fund îmi urca brusc turele ca și cum as tura o cu ambreiajul călcat și abia apoi vine motorul din urma (al meu e turbo). Asta se întâmplă doar în treptele 2 3 4 5. În prima treapta am un demaraj de nu ma pot dezlipi de pe scaun. Cineva soluție? Simpla curiozitate, oricum e mașina lu' taica miu și el nu e cu astea, doar ca as vrea sa știu dacă e normal sau nu

4 răspunsuri:
| chioscuta a răspuns:

Ambreiajul e praf.Cel mai indicat ar fi o inlocuire a intregului ansamblu, volanta daca e ok poate sa ramana aceeasi.Sa nu schimbi in niciun caz doar discul sau doar placa de presiune.Se cumpara kit (rulment, placa disc)

| Clau95200 explică (pentru chioscuta):

N-ar putea fi asta cauza pentru ca ambreiajul e schimbat de cateva. luni sa zic, 3 luni. In plus, s-a mers in parametrii optimi cu masina, fara plecari cu demaraj, cerculete, gogosele si altele.

| chioscuta a răspuns (pentru Clau95200):

Pai atunci poate fi o electrovava, un vacuum, posibil sa trAga aer fals pe undeva... daca ambreiajul e nou, se exclude, deci nu poate fi ceva foarte costisitor

| Clau95200 explică (pentru chioscuta):

Asta ma gandeam, pe undeva sa traga aer fals. Efectiv cand dau pedala in podea nu am cuplu. Desi turele se ridica la 4000, 4500. Si abia apoi vine si motorul.N-am pretentii, e diesel. Stiu cum se comporta unul. Dar masina asta o simt potenta si ceva o tine in loc.