| Bp5916bx a întrebat:

Salut baieti...ma adresez cunoscatorilor...stiu ca la unele masini e o chestie care scoate un sunet la schimbarea vitezelor..eu o stiu de scastra dar nu gasesc nimic de genu...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scastra? Esti din rep. Moldova? Ca eu n-am mai auzit de asa ceva.
Sunetul ala la schimbarea vitezelor, e de la o supapa ce elibereaza presiunea de pe admisie. Nu se poate monta asa ceva decat la masinile supraalimentate, adica cu turbina.
Iar cel mai bine suna la masinile pe benzina, cu presiune mare pe admisie (Audi A4 1.8T, Opel Calibra 2.0T si altele). Daca pui blow off valve pe un Golf 1.9 TDI, la cata presiune au alea de la turbina, o sa sune ca niste besini, dar nici n-o sa se auda, motoarele alea fiind foarte galagioase.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste blow off valve

| Bp5916bx explică:

Iti dai seama la un astra g ca al meu 1.7 cum se aude laughing ca pasaitul unui balon...hmm nu sunt din rep. Moldova dar am trait 10 in afara si acolo asa se spunea scuze

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bp5916bx):

Mda... Am avut si eu un Opel 1.7 TD, si ce 'baga' turbo, era 'apa de ploaie'.
Dar am avut si unul 2.0 benzina cu Turbo... Ala plesnea bine laughing