| daniDeeDee a întrebat:

Ma adresez cunoscatorilor in ale PC-ului big grin

astazi am luat un hard de 40GB, eu in pc am 80GB si sunt cam putini big grin

si nu stiu cum sa-l (adaug) hardul de 40GB... cum procedez? Babeste daca se poate! Va multumesc din suflet! O seara frumoasa!kiss

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| m4them4tic a răspuns:

Pune-le pe acelasi cablu.
Hdd-ul de boot(cel cu sistemul de operare) il pui pe master si celalalt il pui pe slave.
Cel vechi, pe care il aveai deja in PC sigur e pus pe master, deci cel nou il vei pune pe slave(poti schimba asta instaland windows-ul pe cel nou). Cum pui HDD-ul pe slave? Te uiti pe eticheta hdd-ului(cea lipita pe el, deasupra pinilor), pe ea arata cum trebuie sa asezi jumperul(conectorul acela din plastic).

| daniDeeDee explică:

De la un calculator mai vechi. straight face

| nelyjoly a răspuns:

Salut frate. Pune mana si cumpara un hard nou macar de 250GB instaleaza sistemul pe el si multa BAFTA...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ati un cablu pata(banuiesc ca nu e de 40 pe satalaughing ) si il conectezi la placa de baza(vezi unde seamana mufalaughing ) si apoi la hardwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Axell ™ a răspuns:

Nu este o regula fixa pentru master. Se poate si alte combinatii tongue Dar pana una alta inceraca intr-adevar sa pui jumper-ul ala micut cu un cutit finutz pe slave, dupa care trebuie sa-l conectezi la placa de baza. Ca sa iti dai seama cam cum si cam ce trebuie sa conectezi la hard, uita-te la dvd-rom, sau la celalt hard si faci la fel big grin (daca nu ai cablurile respective... cumpara big grin)