| albertodelrio211111 a întrebat:

Salut.

Bunicul meu are o Dacia 1310 din 1984. A intretinut-o foarte bine putand fi condusa si acum.
Cat ar trebui sa ma astept sa iau pe ea avand in vedere ca e o masina destul de veche si inca poate fi condusa inca multi kilometri si arata foarte bine?
Cum as putea sa iau legatura cu oameni care colectioneaza astfel de masini de epoca?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e chiar masina de epoca, dar parca mergea inscrisa astfel.
Printre colectionari dacia 1310 este ceva nu foarte vechi daca vorbim de Dacia 1100 da atunci aceasta este o piesa de muzeu cu pret pe masura.
Nu vei lua mai mult de 3000-4000 de lei pe aceasta masina ti-o zic sigur, sunt Cielo la preturi mai ieftine si sunt cu ani mult mai buni, dar pentru un om care iubeste dacia 1310... da va da 4000 de lei pe ea.
Am un cunoscut care are o Dacia 1310 preparata ca asa i-a placut lui, cu motor de la nu stiu ce Renault, stiu ca a vrut cineva sa-i dea 5000 sau 10.000 de lei pe ea si a refuzat, a zis ca sub 2000 de euro nu o da happy dar arata intr-un fel ca intoarce lumea capul dupa ea.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este inscrisa in circulatie si are si ITP-ul, atunci e posibil sa primesti chiar si 1000+ euro pentru ea.
Depinde de starea ei si de cumparator.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa mai astepti vreo 40-50 de ani, sa o vinzi ca antichitate, fiindca la momentul asta nu valoreaza nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Undeva pe la 3500-4000 RON, poate un pic mai mult.

| Liviu a răspuns:

Multi vand undeva la 25 de milioane vechi.Pana la urma, iti dai seama ca nu poti scoate miliarde pe ea.Si nu e prost cine cere, cine da e happy tu incearca norocu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu):

De vindut se vind ceva mai bine alea cu piese originale de Renault, mai exact Dacia 1300 fabricate cam pana prin 1977-1978.

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa discuti cu niste specialisi:
https://www.olx.ro/......d8ylx.html promoted

| RKBlue a răspuns:

N-as zice ca e masina de epoca...
Cam 2-3 mii de lei.