| Blacklabont a întrebat:

Ca, copil de 13 ani, am voie sa folosesc scuter de 49cmc pe străzi circulare? Evident purtând echipament special. Multumesc anticipat

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Evident avand permis si numai de la 16 ani, da.

Bula
| Bula a răspuns:

La 13 ani nu ai voie sa circuli cu nici un vehicul cu motor, nici pe drumuri (sau trotuare) publice.
Daca faci vreun accident, parintii tai raspund, ei trebuie sa plateasca pagubele (sau chiar sa ajunga in inchisoare! ) pentru faptele tale!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Scuterul se sofeaza numai cu permis de conducere si numai dupa 16 ani impliniti.
La 13 ani poti conduce o bicicleta sau trotineta, nu scutere, nefiind vorba de nici un echipament special ci de faptul ca este ilegal.
Cauta pe internet ce isneamna sa conduci fara permis de conducere >> puscarie direct,
In cazul tau, te pot pune intr-o Casa de Corectie (un feld e puscarie juvenila).

| danutzu96 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pana la varsta de 14 ani este ilegal sa circule cu bicicleta pe drumurile publice. Are voie doar in spatiile special amenajate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu ai voie. De la 16 ani după ce obtii permis categ AM

| Liviu a răspuns:

Pe camp, prin curte, si restul? o faci pe 'barba' ta, daca te prinde, ala al cui e scuteru il baga la... ' imprumutare unei persoane care nu poseda permis de conducere' adica pe limba ta, un dosar penal.Si daca accea persoana il declara furat, iarasi e belea, te baga pe tine la furt.Deci cum o dai, cum o iei, nu e bine.Ca te duci cu persoana respectiva pe strada,si ti-l da la o tura mica, e langa tine, sau mai stiu eu, o mai scoti, o mai scalzi.Dar in rest? dosar penal pentru unu din voi, sau amandoi.

| danutzu96 a răspuns:

Pentru moped trebuie sa ai in primul rand 16 ANI si sa ai permis categoria AM (se poate si cu A1 ). Daca esti prins pe drum public ( nu neaparat circulat, vezi ca si pe camp e problema) de catre un echipaj de politie ti se poate face dosar penal. Ca fapt divers, pana la 14 ani nu ai voie nici cu bicicleta sa circuli pe drumurile publice.

| Alverto a răspuns:

Stai liniștit, este România-România
Eu conduc de la 10 ani ATV-ul laughing

| suntserios a răspuns (pentru Alverto):

Asta nu înseamnă ca daca tu faci pipilica pe lege trebuie toti sa faca infractiuni

| Alverto a răspuns (pentru suntserios):

Ok, cheeseburger

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 16 ani poti!
Si cu bicicleta de la 14 ani pe drumurile publice!
Dosar penal daca te plimbi cu scuterul si te prinde poliția!

| Tehno21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu bicicleta de la 14 ani? Eu merg de la 3/4 ani cu bicicleta pe strazi laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tehno21):

Pe drum public nu ai voie, decat de la 14 ani!
https://ziarulunirea.ro/......ct-472471/