| anonim_4396 a întrebat:

Salut, când sunt ușile deschise la masina mi se blochează automat.Baiatul care mi-a reparat închiderea centralizată mi-a spus ca trebuie schimbată iala din ușa șoferului, de la aia sa fie?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel mai adesea da, yala este de vina.
Daca e sa fiu mai exact fie e vorba de switch-ul din ea, fie de unele lipituri reci. In alte cazuri un fir rupt.
Explicatia e simpla, tu descui masina, deschizi portiera, yala fiind defecta nu comunica informatia ca portiera este deschisa, prin urmare masina nu stie asta, apoi considera ca masina s-a descuiat accidental, si o incuie "preventiv" la loc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Si-a batut joc de tine! vezi legaturile proaste ale intrerupatorului de "usa deschisa". acel intrerupator trebuie sa iti aprinda becul din bord si becul de pe usa, ca sa vada prostul care te depaseste ca ai usa deschisa.